W latach 1939 - 41 obszary Zasania oraz Roztocza zostały zajęte, a następnie przyłączone do USRR. Rzeka San stała się wówczas jedną z najpilniej strzeżonych granic pomiędzy dwoma państwami okupującymi tereny II Rzeczpospolitej. W tym też okresie wybudowano szereg zapór inżynieryjnych, betonowych schronów bojowych, które swój sprawdzian przeszły w 1941 roku, kiedy to Niemcy znienacka zaatakowali Związek Radziecki.

Umocnienia opisane w książce stanowią wycinek fortyfikacji nazwanych umownie Linią Mołotowa. Omawiane obiekty znajdują się w granicach dwóch Rejonów Umocnionych tj. Przemyskiego Rejonu Umocnionego oraz Rawo - Ruskiego Rejonu Umocnionego.

Bazę dla napisania niniejszej publikacji stanowił artykuł pt. "Radzieckie fortyfikacje nadsańskie na odcinku Radymno - Sieniawa", który autorzy napisali na potrzeby XXV Seminarium Krajoznawczego Wojska Polskiego, jakie odbyło się w dniach 6-9 kwietnia 2011 roku w Przemyślu. Materiały z seminarium ukazały się w formie książki pt. "Fortyfikacje Twierdzy Przemyśl". Po napisaniu wymienionego wyżej artykułu, w dalszym ciągu prowadzone były badania terenowe, rozmowy z mieszkańcami Zasania i lokalnymi pasjonatami historii, co doprowadziło do poszerzenia wiedzy w tym temacie. Intencją do napisania niniejszej publikacji było uporządkowanie obecnego stanu badań oraz podanie tematu w popularno – naukowej formie. W książce oprócz informacji i opisu fortyfikacji znajdziecie Państwo tło społeczno – polityczne niezbędne do zrozumienia wszystkich aspektów okupacji sowieckiej ziem polskich.

Wszystkim pasjonatom historii II wojny światowej życzymy radości i satysfakcji z własnych, prywatnych odkryć.                                                                                              Małopolskie Stowarzyszenie Miłosników Historii "Rawelin"

 

Fortyfikacje Linii Mołotowa odcinek Radymno - Sieniawa - Oleszyce

Gaweł G., Kalicki Sz.

Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin"
Rok wydania: 2012
Seria: Śladami II wojny światowej
ISBN: 978-
83-934275-0-5
Oprawa: miękka lakierowana
Ilość stron: 72
Wymiary: B5

Publikacja dostępna jest na portalu allegro.pl lub można ją zamówić pisząc na adres grego.g@interia.pl

 

 
    Aktualności
    Stowarzyszenie
    Statut
    Działalność
    Schrony
    Imprezy
    Media o nas
    Byliśmy...
    Partnerzy
    Sponsorzy
    Forum
    Linki
    Kontakt
 

Copyright © 2008 Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin"
Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved