Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich 2011 „LS-Deckungsgraben No. 2"

20 listopada, wspólnie z Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej 2 wzięliśmy udział w Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Na Pomorskiej można było obejrzeć wystawę stałą „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”, posłuchać wykładu Dawida Golika (MSMH „Rawelin”, IPN) „Żołnierze wyklęci. Tragiczna historia oddziału partyzanckiego Wiarusyi obejrzeć filmy dokumentalne na temat  m.in. działalności legendarnego dowódcy partyzanckiego, Józefa Kurasia „Ognia”. Naszym zadaniem było udostępnienie schronu przeciwlotniczego. Tym razem wybraliśmy Lufschutzdeckungsgraben Nr 2 przy ul. Królewskiej, położony pod boiskiem, między budynkami nr 26 i 48. Obiekt ten nie był otwierany od 2006 roku, dlatego po tak długiej przerwie wymagał odpowiedniego przygotowania. Uprzątnęliśmy zalegające przy wejściu butelki, ziemię i inne śmieci, poprawiliśmy także wentylację schronu poprzez zamontowanie komina-wywietrznika od strony ul. Królewskiej. Wnętrze zostało oświetlone reflektorami zasilanymi z agregatu.

Obok schronu umieściliśmy wystawę plenerową „Alarm powietrzny. Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956”, przygotowaną dzięki współpracy MHK i MSMH „Rawelin”. Jej autorami są Mariusz Bembenek (MSMH „Rawelin) i Tomasz Stachów (MHK), a ekspozycja była prezentowana we wrześniu na placu Inwalidów. Docelowo chcemy ją zamontować w schronie nr 7 w parku Krakowskim.

Pierwsi zwiedzający pojawili się już o dziesiątej. Krótko po otwarciu schronu i wystawy gościliśmy ekipę Telewizji Kraków, która przygotowała relację z wydarzenia. Co charakterystyczne dla Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, zwiedzający pojawiali się „falami”, nie było kolejek jak podczas Nocy Muzeów, dzięki czemu wszystko można było bez pośpiechu obejrzeć i sfotografować. Frekwencja była jednak spora – doliczyliśmy się 310 osób. Niektórzy nie poprzestawali na jednorazowej wizycie w schronie, ale wracali, przyprowadzając rodzinę i znajomych. Jak zwykle – były wspomnienia z dzieciństwa związane z tym i sąsiednimi obiektami, a także schronami urządzanymi w piwnicach kamienic. Rozmawialiśmy m.in. z osobami, które wprowadziły się do budynków przy ul. Królewskiej jeszcze w 1945 roku i przez długi czas nie zdawały sobie sprawy, co pozostawili po sobie poprzedni mieszkańcy „niemieckiej” dzielnicy. Nie brakowało pytań o możliwość odwiedzenia schronów poza imprezami muzealnymi. Nasi goście podkreślali, że regularne otwieranie schronów byłoby doskonałym pomysłem i bardzo chwalili efekty naszej kilkuletniej działalności. Udany Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich sprawił, że myślimy o tym, by częściej prezentować schron nr 2, tym bardziej, że – podobnie jak sąsiedni schron nr 1, należy on do pierwszych obiektów obrony przeciwlotniczej wybudowanych przez Niemców w 1944 roku w naszym mieście.

 

(TVP3 Kronika Krakowska 20.11.2011)

 

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich (LS-Deckungsgraben No.2  ul. Królewska).

 

 

                                                                                                                                                    (Dziennik Polski 19.11.2011)

 

Schron z II wojny światowej. W niedzielę Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Ulica Pomorska i Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" zapraszają na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. MSMH "Rawelin" udostępni niemiecki schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej Luftschutzdeckungsgraben Nr 2, położony przy przy ul. Królewskiej, między budynkami nr 26 a 48. Zwiedzanie zaplanowano w godzinach od 10 do 15. LS-Deckungsgraben Nr 2 to jeden z pierwszych  obiektów obrony przeciwlotniczej, które powstały w Krakowie podczas okupacji niemieckiej. Został zbudowany na zlecenie władz okupacyjnych w 1944 r. przez firmę Tadeusza Tombińskiego. Pięć lat temu jako pierwszy z niemieckich schronów w Krakowie został zrewitalizowany przez członków Rawelinu.

 

W najbliższą niedzielę, 20 listopada, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Ulica Pomorska i Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” zapraszają na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. MSMH "Rawelin" udostępni niemiecki schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej, Luftschutzeckungsgraben Nr 2, położony przy ul. Królewskiej, między budynkami nr 26 a 48. Zwiedzanie zaplanowano w godzinach od 10 do 15.

LS-Deckungsgraben Nr 2 to jeden z pierwszych obiektów obrony przeciwlotniczej, które powstały w Krakowie podczas okupacji niemieckiej. Został wybudowany na zlecenie władz okupacyjnych w 1944 roku, przez firmę Tadeusza Tombińskiego. Doskonale zachowany obiekt nie był udostępniany zwiedzającym od pięciu lat, kiedy jako pierwszy z niemieckich schronów został zrewitalizowany przez członków "Rawelinu". Dziś, po wykonaniu niezbędnych prac porządkowych, znów będzie można go obejrzeć. Przy schronie prezentowana będzie wystawa „Alarm powietrzny. Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956”, przygotowana we współpracy MHK i MSMH "Rawelin" – jej autorami są: Mariusz Bembenek (MSMH "Rawelin") i Tomasz Stachów (MHK). W programie Dnia Otwartych Drzwi znalazł się również wykład Dawida Golika z Instytutu Pamięci Narodowej, członka MSMH "Rawelin" — Żołnierze wyklęci. Tragiczna historia oddziału partyzanckiego „Wiarusy".

 

Program Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa O/Pomorska

10.30  – oprowadzanie po wystawie stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956, Grzegorz Jeżowski
11.30  – projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego Historia Kowalskich poprzedzona słowem wstępnym Tomasza Stachowa. Film opowiada o Polakach zamordowanych za udzielanie pomocy swym sąsiadom – Żydom.
12.50  – projekcja filmu dokumentalnego My ogniowe dzieci. Film opowiada o legendarnym dowódcy partyzanckim Józefie Kurasiu „Ogniu”, który po 1945 r. nie złożył broni i walczył na Podhalu z oddziałami Urzędu Bezpieczeństwa
13.40  – Żołnierze wykleci. Tragiczna historia Oddziału partyzanckiego „Wiarusy” – wykład Dawida Golika
14.40  – projekcja filmu dokumentalnego Żołnierze wyklęci, poprzedzona słowem wstępnym Tomasza Stachowa
16.00  – oprowadzanie po wystawie stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956, Grzegorz Jeżowski
10.00–15.00  – udostępnienie schronu przeciwlotniczego przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”

ZAPRASZAMY

 
    Aktualności
    Stowarzyszenie
    Statut
    Działalność
    Schrony
    Imprezy
    Media o nas
    Byliśmy...
    Partnerzy
    Sponsorzy
    Forum
    Linki
    Kontakt
 

 

Copyright © 2008 Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin"
Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved