Bitwa Wyrska 19 czerwca 2010 Gostyń

19 czerwca wybraliśmy się do Gostyni koło Mikołowa na szóstą edycję Bitwy Wyrskiej. Impreza organizowana jest co roku w maju, przez Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” i Urząd Gminy Wyry, na polach gostyńskich obok Pomnika Pamięci Żołnierzy Września. W tym miejscu, w pierwszych dniach września 1939 roku doszło do walk między VIII Śląskim Korpusem Armijnym, a jednostkami Grupy Operacyjnej „Śląsk” należącymi do Armii „Kraków”. Po kilkudniowych starciach, miejscowość Wyry została wreszcie odbita z rąk niemieckich. Niebagatelną rolę w obronie polsko-niemieckiego pogranicza odegrały fortyfikacje Odcinka Umocnionego „Mikołów”, które, pomimo, że dopiero kończono ich budowę, doskonale spełniły swoje zadanie. W okresie szczytowego nasilenia walk po obu stronach brało udział kilkanaście tysięcy żołnierzy. Dlatego śmiało można stwierdzić, że była to największa bitwa, jaka rozegrała się we wrześniu 1939 roku na Górnym Śląsku.

Tegoroczna Bitwa Wyrska, która jest rekonstrukcją tamtych wydarzeń, odbyła się wyjątkowo z miesięcznym opóźnieniem, z powodu majowej powodzi. Być może ze względu na zmianę terminu przyjechało mniej grup rekonstrukcyjnych, mniej było także widzów i militarnych stoisk. Ale organizatorzy zadbali o atrakcje: po stronie polskiej można było zobaczyć m.in. armatę przeciwpancerną 37 mm, wz.1936 i samochód Fiat 508 – furgon, który służył głównie za pojazd transportowy. „Niemcy” przywieźli pod Wyry armatę przeciwpancerną 3,7 cm PaK 36 i lekki czołg Pz. Kpfw. II, który prezentował się bardzo efektownie wśród wybudowanej z drewnianych palet, płonącej wioski.

W czasie pikniku militarnego, w okopach i na stanowiskach wybudowanych w lesie obok pola walki, stacjonowały także formacje niezwiązane bezpośrednio z Bitwą Wyrską. Zwiedziliśmy także schron bojowy „Sowiniec”, którym opiekuje się Stowarzyszenie „Pro Fortalicium”. Jednym z najciekawszych, zrekonstruowanych przez Stowarzyszenie elementów schronu jest instalacja filtrowentylacyjna. Zresztą ogrom pracy, jaki włożyło „Pro Fortalicium” w wyposażenie i remont tego obiektu jest naprawdę imponujący. Oprócz bitwy, zwiedzania schronu i pikniku, którego jednym z punktów programu był koncert operowy „Witaj Majowa Jutrzenko” i pieśni żołniersko-patriotyczne, Wojsko Polskie zorganizowało wystawę sprzętu, m.in. Hummerów. Dla zainteresowanych wstąpieniem do armii stanął punkt informacyjno-rekrutacyjny tyskiej WKU.

Mimo, że tegoroczna Bitwa Wyrska miała zdecydowanie mniejszy rozmach niż dotychczas, uważamy, że jest to jedna z ciekawszych imprez rekonstrukcyjnych w kraju.

 
    Aktualności
    Stowarzyszenie
    Statut
    Działalność
    Schrony
    Imprezy
    Media o nas
    Byliśmy...
    Partnerzy
    Sponsorzy
    Forum
    Linki
    Kontakt
 

Copyright © 2008 Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin"
Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved