Obrona Twierdzy Kraków przed armia carską w 1914 roku

W dniu 4 grudnia 2010 roku na forcie 49 1/4 Grębałów rozegrała się inscenizacja jednej z najkrwawszych bitew I wojny światowej – obrony Twierdzy Kraków. Głównym organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie Tradycyjny Oddział CK Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 Barona von Beschi. Na zaproszenie organizatora imprezy dowódcy Festungsartillereregiment Nr 2 Przemysława Jaskółowskiego członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin” licznie stawili się tego dnia w forcie Grębałów, aby obserwować zmagania walczących stron.

W 2010 roku przypada 96. rocznica obrony twierdzy Kraków przed nadciągającymi od wschodu wojskami carskimi, które zostały odparte w dwóch bitwach, pomiędzy 16 a 22 listopada  oraz  6 grudnia 1914 roku. Pierwsza próba ataku Rosjan na Twierdzę Kraków nie powiodła się 22 listopada 1914 r. 18 batalionów i ponad 100 dział artylerii fortecznej odrzuciło Rosjan od północnego - wschodniego VI Obszaru Warownego Twierdzy. Niebezpieczeństwo zagrażające od strony Proszowic i Kocmyrzowa zostało zażegnane. Po dwóch tygodniach wojska rosyjskie znów zbliżyły się do wrót Twierdzy. Tym razem przygotowały się do ataku od strony najmniej ufortyfikowanego skraju VII Obszaru Warownego. 4 grudnia XXI korpus rosyjski III Armii Południowej gen. Dimitriewa zajął Wieliczkę i rozpoczął artyleryjskie przygotowania do szturmu na miasto. Aby przedrzeć się przez zewnętrzną linie umocnień Twierdzy, przejść przez Wisłę i dotrzeć do serca miasta, Rosjanie musieli zdobyć forty. Tymczasem Twierdza Kraków przygotowała się do odparcia ataku wroga. Przed atakiem Rosjan dowództwo Twierdzy Kraków zgromadziło prawie całą załogę Twierdzy w fortach: 50 Prokocim, 50a Lasówka, 50 1/2 W Kosocice i 51 Rajsko. Generał Karl Kuk przerzucił na zagrożony odcinek działa z innych miejsc. 6 grudnia 1914 r. miała miejsce kulminacja tzw. drugiej bitwy o Kraków. Oddziały rosyjskie oblegające miasto od wschodu i południowego - wschodu przystąpiły do generalnego szturmu. Zgromadzona na zagrożonych odcinkach załoga twierdzy mężnie odpierała natarcie. Po zaciętych walkach Rosjanie zostali odparci od bram miasta i wkrótce potem cofnęli się. Bitwa ta ostatecznie zadecydowała o odparciu Rosjan i stanowiła istotny element zwycięstwa odniesionego pod Limanową - Łapanowem.

W zimowej scenerii Fortu Grębałów, przy dźwiękach artylerii można było zobaczyć aż 100 rekonstruktorów wyposażonych w historyczną broń i mundury z epoki. W inscenizacji udział wzięły historyczne oddziały wojskowe z Austrii, Czech, Litwy, Polski, Rosji i Węgier. Realizm walk podkreślały trudne zimowe warunki oraz umundurowanie i sprzęt odzwierciedlający ducha epoki. Po stronie rosyjskiej uwagę zwracali Kozacy ubrani w tradycyjne kubanki. Starcie rozpoczęło się od rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego, po którym do ataku na wysunięte pozycje polowe ruszyły rosyjskie oddziały piechoty i kozaków. Po krótkiej wymianie ognia z pozycji polowych wyruszył wypad w kierunku nieprzyjaciela - doszło do starcia wręcz. Bój kilkakrotnie przeważał szalę zwycięstwa na poszczególne strony walczące. Ostateczne natarcie Rosjan zostało zatrzymane na linii zasieków. Kolejny wypad oddziałów załogi twierdzy ostatecznie odparł wojska carskie.

 
    Aktualności
    Stowarzyszenie
    Statut
    Działalność
    Schrony
    Imprezy
    Media o nas
    Byliśmy...
    Partnerzy
    Sponsorzy
    Forum
    Linki
    Kontakt
 

 

Copyright © 2008 Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin"
Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved