Twierdza a miasto Kraków 1846 - 1918

W dniu 1 czerwca 2011 roku członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin" wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy "Twierdza a miasto Kraków 1846 - 1918". Wystawa częściowo zajęła pomieszczenia na parterze, ale przede wszystkim w podziemiach Fortu nr 2 Kościuszko - pod budynkiem kaponiery w pomieszczeniach cysterny. Podziemne pomieszczenia, które niegdyś służyły do pozyskiwania wody dla fortu w czasie oblężenia (woda, deszczówka zlewała się z dziedzińców do cystern, a tam w kolejnych pomieszczeniach była filtrowana przez piasek i żwir wiślany oraz węgiel drzewny) odczyszczono i zabezpieczono przed grzybami, a by można było tam zejść - wykuto klatkę schodową.

Ekspozycja "Twierdza a miasto Kraków 1846 - 1918" powstała z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki, we współpracy z prowadzącą działalność pod kopcem firmą Fort. Turyści poznają tu tajniki Twierdzy Kraków - temat pokazany jest w sposób przystępny i ciekawy, zachęcający do szerszego zainteresowania się fortyfikacjami Krakowa. Po ekspozycji "oprowadza" wyświetlany na monitorach przewodnik Na wejściu wita nas Feliks Księżarski, krakowski architekt, jeden z pierwszych polskich projektantów Twierdzy Kraków. Jego woskowa figura siedzi za stołem założonym projektami fortów. Jest także figura inżyniera gen. Emila Gołogórskiego, który brał udział w projektowaniu krakowskich fortyfikacji w okresie późniejszym, pod koniec XIX wieku. Od tych postaci i od  wielkiej, interaktywnej mapy na której zaznaczono obiekty twierdzy rozpoczynamy zwiedzanie. Na wystawie natkniemy się na inne figury woskowe ubrane w mundury z epoki. Zobaczymy wiele ciekawych makiet, modeli i eksponatów np. ogromną makietę bitwy o Kraków z grudnia 1914 r., model fortu nr 52 Borek, w skali 1:200, jak też słynny moździerz 30,5 cm "Chuda Emma". Na zakończenie zwiedzania będziemy mogli wejść do wybudowanego fragmentu okopu z I wojny światowej i poczuć się jak ówczesny żołnierz.

Wystawa robi duże wrażenie i jest pierwszym takim miejscem na mapie atrakcji turystycznych naszego miasta poświeconym Twierdzy Kraków. Polecamy - to warto zobaczyć.

 
    Aktualności
    Stowarzyszenie
    Statut
    Działalność
    Schrony
    Imprezy
    Media o nas
    Byliśmy...
    Partnerzy
    Sponsorzy
    Forum
    Linki
    Kontakt
 

 

Copyright © 2008 Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin"
Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved