Inscenizacja II Bitwy o Kraków. "Celebracja ognia artyleryjskiego" w dniu święta FsAR 2.

W 2009 roku przypada 95. rocznica obrony twierdzy Kraków przed nadciągającymi od wschodu wojskami carskimi, które zostały odparte w dwóch bitwach, pomiędzy 16 a 22 listopada  oraz  6 grudnia 1914 roku. 6 grudnia 1914 r. miała miejsce kulminacja tzw. drugiej bitwy o Kraków. Oddziały rosyjskie oblegające miasto od wschodu i południowego - wschodu przystąpiły do generalnego szturmu. Zgromadzona na zagrożonych odcinkach załoga twierdzy mężnie odpierała natarcie. Po zaciętych walkach Rosjanie zostali odparci od bram miasta i wkrótce potem cofnęli się. Bitwa ta ostatecznie zadecydowała o odparciu Rosjan i stanowiła istotny element zwycięstwa odniesionego pod Limanową - Łapanowem.

Grupa rekonstrukcji historycznej i jednocześnie stowarzyszenie Tradycyjny Oddział C.K. Regimentu Artylerii Fortecznej Nr 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków od kilkunastu już lat spotyka się 6 grudnia, aby celebrować ogień artyleryjski i świętować zwycięstwo nad armią carską. W tym roku uroczystość odbyła się w forcie artyleryjskim 49 Krzesławice, jednym z nielicznych odrestaurowanych i zagospodarowanych obiektów Twierdzy Kraków. Na co dzień znajduje się tu Młodzieżowy Dom Kultury.

Na zaproszenie organizatora imprezy dowódcy krakowskiego Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No.2 Przemysława Jaskółowskiego członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin” licznie stawili się tego dnia na dziedzińcu fortu. W inscenizacji brał udział jeden z naszych członków Henryk Trynka, który jako artylerzysta FsAR2 był pierwszy raz w boju.

Impreza rozpoczęła się o godz. 11 krótkim wprowadzeniem historycznym przypominającym wydarzenia z grudnia 1914 roku. Rozpoczęła się inscenizacja... Rosjanie ostrzelali pozycje baterii mieszanej FsAR2 na wałach fortu, granaty wybuchały z wielkim impetem. Pomimo skomasowanego ognia nie udało się zniszczyć nieprzyjacielowi dział fortu Krzesławice. Po zakończeniu ostrzału na stanowiska wybiegli artylerzyści. Z replik dział i granatników ustawionych na wale fortu rozpoczęli ostrzał pozycji rosyjskich. Donośny huk rozniósł się na dziedzińcu i wśród murów krzesławickich umocnień. Kanonada artyleryjska trwała kilkanaście minut. Następnie na teren fortu wdarł się patrol rosyjski – kozak i piechór. Podczas starcia z załogą fortu ranili jednego z obrońców, którego natychmiast wyniesiono z pola bitwy. Załoga ruszyła w pogoń za wycofującymi się Rosjanami. Po kilkuminutowej wymianie ognia wzięto zwiadowców do niewoli, złapano także szpiega, który miał przedostać się do twierdzy.

W inscenizacji wydarzeń z grudnia 1914 roku oprócz organizatorów krakowskiego Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No.2 wzięli udział także zaproszeni goście z grupy historycznej z czeskiego Brna. Niestety z powodu kontuzji jaką nabawił się w boju Przemysław Jaskółowski kolejne punkty uroczystości zostały odwołane, min. pasowanie na artylerzystę, czyli przyjęcie nowych członków stowarzyszenia. Komendant po zaopatrzeniu ran powrócił do fortu.

Przy okazji uroczystości rocznicowych zwiedziliśmy fort Krzesławice, a w szczególności miejsca, które na co dzień nie są dostępne. W jednej z kazamat koszar szyjowych zaprezentowano wystawę pt. „Austro – węgierska  artyleria forteczna 1914-1918”, na której mogliśmy podziwiać archiwalne fotografie, mundury artyleryjskie, imponującą kolekcje pocisków i zapalników... Kolejne odparcie Rosjan już za rok. Mamy nadzieje, że męstwa i prochu nie zabraknie.

 
    Aktualności
    Stowarzyszenie
    Statut
    Działalność
    Schrony
    Imprezy
    Media o nas
    Byliśmy...
    Partnerzy
    Sponsorzy
    Forum
    Linki
    Kontakt
 

 

 

 

Copyright © 2008 Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin"
Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved