Chuda Emma - Austro-węgierski moździerz kal. 30,5cm.

3 grudnia 2008r. Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" wzięło udział w wernisażu wystawy fotograficznej na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej pt. „Chuda Emma – austro-węgierski moździerz kal. 30,5 cm”. Jej autor – Andrzej Zaręba, kilkanaście lat temu znalazł w jednym z krakowskich antykwariatów album zdjęć pierwszo wojennych. Okazało się, że był to prezent – pamiątka z pobytu na froncie dla kpt. Otto Axmanna, wiedeńskiego oficera artylerii fortecznej. Ponad sto fotografii nieznanego autora przedstawia żołnierzy zmotoryzowanej baterii austro-węgierskich moździerzy Škoda 30,5 cm, nazywanych wówczas żartobliwie „Chudą Emmą"– najnowocześniejszej wówczas broni.

Dzięki odkryciu albumu i przeanalizowaniu wielu źródeł poświęconych uzbrojeniu C.K. armii, przy współpracy Janusza Leśniewicza z Fundacji „Janus” dwa lata temu powstała książka (o takim samym tytule, jak wystawa na PK), poświęcona historii „Emmy”. Wykorzystano w niej wiele zdjęć z albumu Axmanna, jednak dopiero wystawa na Politechnice prezentuje całość niezwykłej pamiątki po oficerze. Są wśród nich fotografie „pozowane”, które można uznać za element propagandy sukcesu armii, ale też zdjęcia bardziej reporterskie, pokazujące wojenną rzeczywistość. - Dziś decyzje na temat rozwoju sił zbrojnych, chociażby budowy tarczy antyrakietowej podejmowane są w perspektywie miesięcy czy lat. Wówczas działo się to wszystko dużo szybciej – zwracał uwagę autor wystawy. Jego zdaniem moździerze Škoda stały się pierwszym znakiem nowych czasów (które trwają do dziś) – czasów walki na odległość.

Wystawę można oglądać od 4 grudnia  w gmachu Aresztu, przy ul. Warszawskiej 24 poniedziałek - piątek godz.10 - 13. Warto tu zajrzeć, by przekonać się czym była „Chuda Emma” i jak ogromną rolę odegrała w czasie pierwszej wojny.

 
    Aktualności
    Stowarzyszenie
    Statut
    Działalność
    Schrony
    Imprezy
    Media o nas
    Byliśmy...
    Partnerzy
    Sponsorzy
    Forum
    Linki
    Kontakt
 

 

 

 

Copyright © 2008 Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin"
Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved