Aktualności Stowarzyszenie Statut Działalność Schrony Imprezy Media o nas Byliśmy... Partnerzy Sponsorzy Forum Linki Kontakt

                                   

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z historią - Rudawa 2017. W sobotę, 7 października 2017 roku Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” zaprasza na kolejne spotkanie z niemieckimi fortyfikacjami z okresu II wojny światowej, położonymi na terenie Gminy Zabierzów. Impreza adresowana jest do młodzieży i dorosłych z terenu gminy oraz wszystkich osób niezależnie od miejsca zamieszkania, które chcą atrakcyjnie spędzić sobotni dzień i spotkać się ze śladami lokalnej historii.

Będzie to impreza podsumowującą i zamykającą cykl „Spotkań z historią” w roku 2017 z wieloma atrakcjami. W programie: Rajd pieszy, zbiórka uczestników  godz. 9.15 na pętli autobusowej w Młynce (dojazd własny, autobus mpk). Start 9.30. Trasa prowadzić będzie pięknymi terenami, lasami i łąkami po śladach fortyfikacji i umocnień z roku 1944. Trasa przemarszu: Młynka – Frywałd – Baczyn – Nielepice – Młynka – Rudawa. O godzinie 13.00 na działce ze schronem Regelbau 668 (Rudawa ul. Kalwaryjska) odbędzie się inscenizacja „Zdobywanie schronu” z udziałem grup rekonstrukcji historycznej.

Piknik Forteczny jako impreza podsumowującą i zamykającą cykl spotkań o charakterze edukacyjnym „Spotkania z historią. Rudawa 2017” rozpocznie się o godz.14.00 w Rudawie ul. Dunajewskiego. Główną atrakcją Pikniku będzie niewątpliwie, od kilku lat pieczołowicie remontowany przez członków stowarzyszenia, schron bierny piechoty Regelbau 668. Obiekty tego typu znajdują się na linii niemieckich umocnień, które Niemcy budowali w 1944 r. w celu zatrzymania napierającej Armii Czerwonej. Schrony służyły żołnierzom walczącym w okopach do ogrzania się, posilenia czy odpoczynku, przechowywano w nich broń i amunicje. Chociaż nie figurują w rejestrze zabytków, są świadectwem wojennej historii okolic Zabierzowa. Zwiedzający będą mogli osobiście przekonać się jak wyglądało życie załogi schronu w warunkach bojowych, sprawdzić jak działa forteczny wentylator i telefon, czy wojskowe łóżko jest wygodne. Członkowie grup rekonstrukcji historycznej zaprezentują się w replikach mundurów min. polskich, rosyjskich i niemieckich. Zaprezentują także wyposażenie i uzbrojenie z epoki jak też inne elementy codziennego wyposażenia żołnierza.

Wydarzeniem pikniku będzie prezentacja wieży czołgowej Pz. Kpfw.II przystosowanej do obiektów typu Ringstand 67. W ubiegłym roku wieża została wykopana przez członków Stowarzyszenia Rawelin w okolicach Sułoszowej i przeszła gruntowną renowacje.

Dla zwiedzających poza w/w atrakcjami i wnętrzem schronu zostaną przygotowane stoiska z materiałami informacyjnymi, promocyjnymi oraz pamiątkami. W czasie trwania imprezy kuchnia polowa będzie wydawać grochówę wojskową, a przy ognisku wszyscy będą mogli usmażyć kiełbasę.

Organizatorem Pikniku Fortecznego jest Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” z Krakowa, które od kilku lat opiekuje się schronami z okresu II wojny światowej w Rudawie. Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Osoby uczestniczą w imprezie na własna odpowiedzialność. Ubezpieczenie uczestników we własnym zakresie.

 

   

Rajd pieszy zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego

 

 

Piknik "Spotkanie z historią" współfinansowany z budżetu Gminy Zabierzów

                                                                                              

Serdecznie zapraszamy

PROGRAM:
  9.15 - Zbiórka uczestników rajdu - pętla autobusowa MŁYNKA (dojazd we własny zakresie, autobus mpk 238)
 9.30 - Wymarsz grupy na zaplanowana trase wycieczki pieszej. Przemarsz trasa: Młynka, Frywałd, Baczyn,  Nielepice, Młynka, Rudawa.
13.00 - Inscenizacja historyczna - ZDOBYWANIE SCHRONU (Regelbau 668 - Rudawa ul. Kalwaryjska)
14.00 - PIKNIK FORTECZNY przy schronie Regelbau 668 (Rudawa ul. ks. kard. Albina Dunajewskiego)
18.00 - Zakończenie SPOTKANIA Z HISTORIA 2017

1. Zbiórka uczestników rajdu - pętla autobusowa Młynka  2. Inscenizacja historyczna - ZDOBYWANIE SCHRONU
3. PIKNIK FORTECZNY   

Prosimy o pozostawienie samochodów na zaznaczonych parkingach!

 

>> Archiwum "Aktualności" <<

 
    Aktualności
    Stowarzyszenie
    Statut
    Działalność
    Schrony
    Imprezy
    Media o nas
    Byliśmy...
    Partnerzy
    Sponsorzy
    Forum
    Linki
    Kontakt

 

POLECAMY

statystyka

Copyright © 2008 Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin"
Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved